Spánok a regenerácia - dôležitý faktor pri budovaní svalov

Všetci vieme, že nedostatok spánku nášmu zdraviu neprospieva. Ale prečo je tomu tak?
Ak spíme málo, rozhodíme tým cyklus tvorby kortizolu -  tzv. stresový hormón, ktorý nám pomáha vysporiadať sa so stresom tým, že v danom momente vypne funkcie ako napr. reprodukciu a imunitu. 
Nesprávna hladina kortizolu v tele tiež spôsobí, že nám stúpne krvný tlak a zadržíme viac vody a sodíka. 
Mali by sme preto v noci spať 7-9 hodín. Pre zlepšenie kvality spánku sa odporúča ísť si ľahnúť do postele každý deň v rovnaký čas a tiež v rovnaký čas aj vstávať. Víkendy nie sú výnimkou. :) 

Práve naopak. Výskmuny hovoria o tom, že ak cez víkend "doháňame" týždňovú nespavosť, je to pre naše telo ešte horšie. K lepšiemu spánku tiež pomôže správne zvolené jedlo na večeru, čo by malo obsahovať najmä sacharidy, s nízkym glykemickým indexom, v kombinácií s kvalitnými bielkovinami. Môže to byť napríklad ovsená proteínová kaša s arašidovým maslo alebo sladké zemiaky so zeleninou a lososom. Aspoň hodinu pred spánkom sa snažte neskrolovať telefón a namiesto pozerania televízie si prečítajte dobrú knihu.
Tiež sa neodporúča sprchovať sa tesne pred spaním, pretože zvýšíme svoj krvný tlak a organizmus nabudíme na ďalšie aktivity.

V rámci regenerácie je vhodné absolvovať raz za čas masáž, dať si horúci kúpeľ s pridaním esenciálnych olejov, alebo dopriať si saunu. 

Nezabúdaj, že regenerácia a spánok sú rovnako dôležité, ako podávať maximálny výkon vo fitku. :)