Môžeš jesť čokoľvek a kedykoľvek počas dňa?

Okey, predtým než si otvoríš čokoládu a celú ju zješ, najskôr dočítaj tento článok.

 

Naše telo funguje vďaka základným fyziologickým procesom a energiu čerpá človek z makronutrientov - čiže zo stravy. Makronutrienty rozdeľujeme do 3 základných skupín : bielkoviny, tuky, sacharidy. O tom, prečo je dôležité príjmať zo stravy každú skupinu z nich a v akom množstve, sa dočítaš v E-booku, ktorý nájdeš tiež na tomto webe.

Existuje nekonečne veľa rôznych štýlov stravovania sa a diét. Ak sa však raz naučíš, ako to v tom našom tele funguje, máš vyhraté na celý život.

 

Poďme teda postupne.

Ako sme si vyššie spomenuli, energiu telo získava zo stravy a podľa toho koľko jej príjmeme, sa naše telo začne buď meniť, alebo nie. Nie len po zdravotnej, ale aj vyzuálnej stránke.

Teraz si ale rozoberieme skôr tú vizáulnu.

Povedzme teda, že naša kamarátka chce zhodiť nejaký tuk. Vyskúšala už všetky možné diéty, jedla iba sucháre, po šiestej už nejedla, nejedla sladké… a stále sa nič zásadné neudialo.

 

Prečo?

Počas dňa jedla všetko čo sa jej zachcelo, avšak keďže počula, že po šiestej sa už nepriberá, vtedy prestala jesť. Problém ale je, že do tej šiestej prijala viac energie (kalórií) ako vydala.

Potom skúsila nejesť určitú skupinu potravín. Jedla však všetko to ostatné, opäť v množstve, pri ktorom bola na konci dňa v kalorickom pluse.

Uveďme si tiež opačný príklad, kedy kalórií prijímala tak málo, že telo nemalo dostatok energie na to, aby vykonávalo základne životné funkcie a tak bola stále unavená, chorá a koniec koncov, jej telo tiež nevyzeralo ako jej obľúbená fitnesska.

 

Ako teda viem koľko energie (kalórií) môžem prijať?

Slúži na to jednoduchý výpočet, ktorý za teba spravia v dnešnej dobe už aj rôzne aplikácie. (viac o výpočte kalórií sa taktiež dozvieš v Bloob e-booku).

 

Tieto čísla sú dve:

  1. aký by bal byť tvoj kalorický príjem, ak sa celý deň ani len nepohneš
  2. aký by mal byť tvoj kalorický príjem podľa tvojho životného štýlu.

 

POZOR: tieto čísla sa u každého líšia. Teda nikdy neporovnávaj svoj kalorcký príjem s niekým iným.

 

Následne si vieš prijaté kalórie sledovať a tak ich vieš mať stále pod kontrolou. Existuje takisto viaceto aplikácií, ktoré ti v tom pomôžu, ja mám overené : Myfitnesspal, KalorickeTabulky.

 

Zhrnutie

Nezáleží na tom, čo budeš o koľkej jesť. Ide o tvoj celodenný kalorický príjem, verzus výdaj počas dňa. Na čo však určite dbaj je správny pomer bielkovín, sacharidov a tukov, dostatok zeleniny a vlákniny. Snaž sa konzumovať čo najmenej spracovaných potravín a taktiež do svojho života zaraď akúkoľvek formu pohybu.

 

A potom si môžeš dopriať aj pizzu, či čokoládu na večeru.

 

Ver mi, budeš sa cítiť ako nikdy predtým.