Chôdza ako prirodzený pohyb

Tak ako v minulosti bolo prirodzené, že sa ľudia veľa hýbali a málo sedeli, dnes je to presne naopak. Väčšina populácie má sedavé zamestnanie a tak je prirodzené, že 8 hodín sedíme za počítačom a potom si ideme na hodinu zacvičiť v domnení, že sme pre svoje telo spravili dosť.

Výskumy však hovoria inak. Ak by sme sa počas celého dňa konštantne hýbali, malo by to na zdravie človeka oveľa väčší vplyv, ako hodina denne vo fitku. A tak je možné, že sa na vás z každej strany valia informácie o krokovaní. 

Prečo je chôdza teda tak dôležitá a aké benefity nám prináša?

Počítanie krokov je posledné roky tak trochu trend. Mnohí si krory počítajú bez toho aby vedeli, aký skvelý úžitok to ich telu prináša.  
10 000 krokov - práve toto je akási pomyselná hranica, krorú by mal každý zdravý jedinec denne dosiahnuť.

Chôdza pomáha činnosti srdca a tiež posilňuje svaly. 

Výskumy hovoria, že pravidelná dávka minimálne 10 000 krokov denne pomôže k nižšiemu tlaku a lepšej kondícii srdcovocievneho systému. Iní vedci dokázali, že pravidelnou chôdzou dokážeme znížiť nebezpečenstvo vzniku cukrovky. 

Toto číslo stanovili na základe zistení, že človek by mal spáliť aspoň 2 000 kalórii týždenne, aby znížil riziko srdcovo-cievnych chorôb. To vychádza približne na 300 kalórii denne, čo je dokopy 10 000 krokov. Nehovoriac o tom, že chôdza je pre človeka najprirodzenejší pohyb a teda dokáže ušetriť nervy nejedného “milovníka” kardia. Ale o tom inokedy.

Pozitívne účinky má chodza aj na psychické zdravie človeka. Keďže sa pri chodení do tela vyplavujú endorfíny, zaručene vám pomôže získať lepšiu náladu v ťažších dňoch. Chôdza má pozitívny vplyv aj na našu pamäť, kreativitu, eliminuje stavy úzkosti a strachu. Vedecky je tiež dokázané, že pacienti, trpiaci Alzheimerovu chorobu chôdzou zlepšili svoju pamäť a fyzické schopnosti.

Pokiaľ chceš teda svoje telo udržiavať neustále v zdravej kondícií a chceš aby tvoj srdcovo-cievny systém fungoval správne, pokús sa počas dňa hýbať čo najviac. Inšpiráciou pre teba môžu byť hodinky, ktoré majú funkciu merania krokov, alebo sa ti po dlhšom sedení zobrazí notifikácia, že by bolo dobré,  na chvíľu sa postaviť. 

Skús sa po práci vybrať na krátku prechádzku, ak využívaš mhd vystúp o zastávku skôr a do obchodu kúsok od tvojho bývania naozaj nemusíš ísť autom. :) 
DO KROKOVANIA PRIATEIA !