Melatonín - čo to je ? Akú funkciu pre naše telo má?

Biologické účinky tohto hormónu siahajú takmer do všetkých orgánov a systémov v našom tele. Je tvorený z aminokyseliny L - tryptofán, kde sa najskôr z nej vytvorí serotonín a z neho následne melatonín.
Keďže sa zúčastňuje na riadení a synchronizácií tzv. časových génov, pomáha udržiavať náš 24-hodinový cyklus. Ďalej:
- podporuje navodenie spánku.
- chráni srdce a cievy.
- je to silný antioxidant a taktiež aktivuje naše vlastné antioxidačné enzýmy.
- znižuje krvný tlak.
- znižuje riziko depresie.
- chráni náš mozog a mentálnu činnosť.
- má protizápalový účinok.
- pozitívne ovplyvňuje funkciu tráviaceho systému.
Keďže je tento hormón zodpovedný za kvalitu nášho spánku, tvorbu melatonínu ovplyvňuje intenzita elektromagnetického žiarenia (najmä svetla). Teda prítomnosť svetla brzdí jeho tvorbu. V noci je jeho tvorba až 10x vyššia ako počas dňa.
Melatonín sa zvyčajne vyplavuje v najväčšom množstve okolo desiatej hodiny večer, kedy sa cítime aj najviac ospalo. Tento čas je zároveň ideálnym časom pre začiatok nášho spánku. So zvyšujúcim vekom sa tvorba melatonínu znižuje a preto majú častokrát starší ľudia problém so spánkom. Pre správnu tvorbu tohto hormónu sa vyhýbajte vplyvu umelého svetla, najmä počas večerných hodín a skúste (celkovo) obmedziť čas strávený pozeraním do monitoru, telefónu, či tv. Vhodné je používať nočný režim na telefóne (svetlo sa zmení), prípadne zaobstarať si bluelightglasses
Melatonín je obsiahnutý aj v určitých potravinách, ako napríklad v banánoch, čerešniach, hrozne, ananáse, vlašských orechoch, pomarančoch.