Diéta - kalorický deficit

Ak si zadáš do vyhľadávača slovo DIÉTA, nájde ti minimálne 100 “zaručených”  možností, ako schudnúť. A pritom, jediné na čom záleží, je byť v kalorickom deficite (vydať za deň viac energie, ako prijať).  Samozrejme, to v reálnom živote až také jednoduché nie je a cesta za vysnívaným telom, môže byť kľukatá.  Ak však budeš dodržiavať základné pravidlá, môžeš vyhrať na celý život, nie len na leto do plaviek. 


1️⃣ ak chceš vedieť či robíš progres, zaznamenávaj si ho. Znač si svoju váhu, rob si pravidelne fotky, zapisuj si svoje tréningové výkony, jedlo. Iba tak uvidíš, či sa zlepšuješ.
2️⃣ nájdi si relevantné zdroje informácií. Vyhýbaj sa oblúkom výživovým poradcom, ktorí ti radia vynechať zo svojho jedálnička pečivo, zmrzlinu, mäso, syr, čokoľvek a zakazujú ti jesť po 18:00 hod.
3️⃣ dodržiavaj pravidlo 80/20 - 80% svojho dňa jedz potraviny bohaté na bielkoviny, vlákninu a živiny, zvyšných 20% si dopraj pokojne niečo nezdravšie, ako čokoládu, chipsy, zmrzlinu...
4️⃣  dodržiavaj pitný režim ! Už sme to tu spomínali, no ak aj dodržuješ jedálniček, no tvoje telo nemá dostatok vody, nie je schopné z neho prijať a spracovať všetky živiny.
5️⃣  maj prehľad o svojom kalorickom príjme. Nauč sa čítať etikety na potravinách, trebárs si prvé dva týždne zapisuj a váž, čo konzumuješ. Možno ťa prekvapí koľko kalórií majú napríklad také cestoviny.