Bielkoviny. Prečo sú pre nás tak dôležité ? Koľko by sme ich mali za deň prijať ?

Či sa snažíš zhodiť nejaké to kilečko, udržať si váhu, alebo ju nabrať, bielkoviny by nemali v tvojom jedálničku chýbať.

Veľa výskumov hovorí o tom, že bielkoviny v prvom jedle dňa nám zabezpečia dlhší pocit sýtosti. Ak teda zvykneš raňajkovať napríklad cereálie s mliekom, alebo ovocie, primiešaj si odmerku proteínu, alebo tvaroh.  Skvelou voľbou je aj grécky jogurt.  Ak si skôr za slané raňajky, 1 plátok šunky naozaj nie je dostatočný príjem bielkovín na ráno. Daj si o pár plátkov viac a pridaj napríklad vajíčko.
Bielkoviny sú základnou stavebnou látkou nášho tela. Zúčastňujú sa na látkovej premene a správnej funkcii všetkých živých buniek.

Z makroživín majú najdlhší zasycovací efekt a naše telo musí na spálenie bielkovín vyvinúť väčšiu energiu, ako pri spalovaní tukov či sacharidov. Tento fakt sa môže hodiť tým, ktorí sú v redukčnej diéte. Naopak, ak sa snažíš nejaké to kilečko pribrať, tiež dbaj na ich dostatočný prísun. Buduješ si vďaka ním svalové vlákna. 

Bielkoviny nájdeme v kvalitných mäsových produktoch (morčacie, hovädzie, kuracie mäso), rybách (tuniak, losos, pstruh), plnotučných mliečnych výrobkoch (tvaroh, grécke jogurty, mlieko), niektorých strukovinách, orechoch, vajíčkach, tofu, tempeh.

KOĽKO BIELKOVÍN NA DEŇ POTREBUJEME?
Denná odporúčaná dávka bielkovín je približne 0,8 g na 1 kg telesnej hmotnosti. Pri intenzívnejšej obnove svalového tkaniva je to od 2,0 g až 2,2 g na 1kg telesnej hmotnosti / deň.
Väčšie množstvo by už zaťažovalo trávenie a metabolizmus.