Ako si vytvoriť správne návyky a naopak ako sa zbaviť tých zlých?

Každé vysoko návykové správanie - užívanie drog, jedenie nezdravej stravy, hranie videohier či prezeranie sociálnych sietí - sa spája so zvýšenou hladinou dopamínu. To isté platí pre naše základné zvyky ako jedenie, pitie, sex a spoločenskú interakciu.
Vedci si dlhé roky mysleli, že dopamín súvisí len s rozkošou, ale dnes už vieme, že hrá dôležitú úlohu pri mnohých neurologických procesoch vrátane motivácie, učenia sa a pamäti, a zámerného pohybu.
Návyk je správanie, ktoré sa zopakovalo dostatočne veľa ráz, až sa zautomatizovalo. Proces budovania návykov začína pokusom a omylom. Vždy, keď sa v živote ocitneme v novej situácií, váš mozog sa musí rozhodnúť. Starostlivo zanalyzuje situáciu a vedome sa rozhodujete, ako budete konať. Mozog má kopu práce, kým sa naučí ten najúčinnejší postup. Takto vyzerá slučka spätnej väzby pri každom prejave ľudského správania: pokus, omyl, učenie, iný pokus. S praxou vynechávame zbytočné pohyby a posilňujeme užitočné úkony.
Tak sa tvoria návyky. Vždy, keď opakovane čelíte problému, váš mozog začne automatizovať spôsob, ako ho vyriešiť. Vaše návyky sú iba sériou zautomatizovaných riešení, ako sa popasovať s problémami a stresovými situáciami. *
Nepodceňujte preto malé rozhodnutia typu “veď iba dnes nejdem cvičiť” - ak sa to stáva občas, je to normálne ak je to 4x do týždňa, ... je to zlý návyk.  Alebo “veď iba jeden pohár vínka večer” - ak je to každý deň, kumuluje sa aj tento návyk. Ak si však osvojíte tie pozitívne návyky a robíte ich pravidelne, i keď v malých “dávkach” ... časom docielite skvelý výsledok v čomkoľvek.
* /úryvok z knihy Atómové návyky/